Approach: Independent |
Resources:
None |
Questions
/ instructions:
Imagine that you have $5. You are going
to buy two or three of these snacks. You can only buy one of each type of snack.
|
|
%
responses |
y4
|
y8
|
1. Draw a ring around the two or
three snacks you would buy. How much would the snacks you have chosen cost altogether?
|
correct
|
48
|
74
|
2. How much change would you get
from $5?
|
correct,
given amount in (1)
|
28
|
77
|
3. $2.70 is divided equally between
2 children. How much will each child get?
|
$1.35
|
26
|
81
|
4. Write the amount of change in
the empty boxes. Price Money given How much change?
|
|
69
47
17
45
|
|
5. What is 1/4
of $1.00 |
25
¢
|
|
14
|
6. What is 1/3 of $3.90
|
$1.30
|
|
52
|
250 people at Rua School are going
on a sports trip. They will be going by bus. Each bus will seat 55 people.
7. Work out how many buses would
be needed. Everyone must be in a seat.
|
5 buses
|
|
54
|
8. It will cost
$80 to hire each bus. Work out how much it will cost to hire all of the buses
for the trip. |
correct
amount, given answer to (7)
|
|
66
|
9. Work out how
much each person will have to pay so that the school can pay the bus hire. |
correct,
given answer to (8)
method correct, computational error
|
|
7
10
|
10. In a sale,
everything is reduced by 1/3. How much will you save on something which used to
cost $3.90? |
$1.30
$2.60
|
|
40
13
|